Znak firmowy czy trzy paski?

Pomimo zmieniających się trendów w sposobie eksponowania swojej marki, odzież firmowa od zawsze była jednym z głównych elementów które znakowaliśmy naszym logo. Nie ważne czy firma posiada dress code czy nie, wśród profesjonalistów zawsze lepiej postrzegana jest odzież ze znakiem przedsiębiorstwa niż koszulka adidasa i kaszkiet Chicago Bulls.
Garderoba to dobry nośnik reklamowy. Oprócz wyróżnienia naszych pracowników na tle innych, w przypadku gdy np. rozdamy czapeczki na evencie - obdarowany staje się niejako ambasadorem naszej marki.
Fartuchy, koszule, czapeczki i kurtki to jednak nie tylko gadżet reklamowy. Elementy te spełniają więcej zadań.
Podstawowy rodzaj odzieży firmowej to ubrania ochronne ubrania robocze. Najczęściej spotykane w przemyśle, budownictwie i innych branżach gdzie nieosłonięte ciało może zostać szybko uszkodzone lub mamy do czynienie wilgocią i brudem.
Popularne ogrodniczki i bojówki to najczęstszy artykuł który firmy znaczą swoim znakiem. Nie zapominajmy jednak że tą samą funkcję ochronna spełniają fartuchy i zapaski.
Kolejną bardzo ważną kategorią są okrycia wierzchnie czyli zazwyczaj polary, kurtki i softshelle tak popularne wśród obsługi plenerowej, pracowników ziemnych czy kurierów. Potrzebne wszędzie tam gdzie mile widziana jest dodatkowa ochrona przed warunkami atmosferycznymi.
Najpopularniejszym elementem firmowej garderoby pozostają niezmiennie koszulki t-shirt i polo oraz czapki z daszkiem. Swoją popularność zawdzięczają dwóm najważniejszym elementom. Niskiej cenie i uniwersalności.

Technik zdobień. Ich plusy i minusy.

Celowo pomijam element wyboru odzieży. Jest to rynek tak szeroki że nie jestem w stanie porównać nawet najpopularniejszych marek i fasonów. Kiedy staniecie przed wyborem odzieży reklamowej czy firmowej (roboczej) zdajcie się na doświadczenie sprzedawcy. Dobry partner pomoże dobrać produkt zarówno do potrzeb jak i do wysokości budżetu.
Skupmy się więc nad technikami nadruków. Najpopularniejsze to :
>> Haft komputerowy
>> Sitodruk
>> Termotransfer
>> Druk bezpośredni DTG

Haftowane logo, oferta umaj.eu

Haft logo na koszulkach w ofercie Umaj.eu

Poniżej postaram się wyjaśnić które z rozwiązań należy wybrać w zależności od potrzeb. Nie będę zanudzał aspektami technicznymi. Podam natomiast informacje na temat elementów składających się na cenę każdej z technik, ich wad i zalet.

Haft komputerowy

Szlachetna technika zdobienia nicią.
+ Trwałość
+ Elegancja
- Wysoki koszt przygotowania
- Brak możliwości wykonania na cienkich materiałach
- Ograniczona ilość kolorów nici
Elementy składowe ceny:
> Przygotowanie programu
> Ilość ściegów / wkłuć

Podsumowanie:
Technika haftu komputerowego sprawdza się na grubszych materiałach jak koszulki polo, polary czy czapki. Jest bardzo trwała technika, niewrażliwa na prasowanie i pranie w wysokich temperaturach. Wysoki koszt przy niskich nakładach spowodowany jest potrzebą przygotowania programu do każdego nowego projektu.

Sitodruk

Druk za pomocą matrycy z siatki rozpiętej na ramie.
+ Trwałość
+ Niski koszt przy dużych nakładach
+ Możliwość druku w pełnym kolorze
+ Brak ograniczeń w wyborze materiału (polary tylko z krótkim włosiem )
- Konieczność przygotowania matrycy
- Nakładanie poszczególnych kolorów w osobnym procesie
Elementy składowe ceny:
> Przygotowanie matrycy (dla każdego koloru)
> Rozmiar nadruku
> Ilość kolorów

Podsumowanie:
Sitodruk to najtańsze rozwiązanie przy dużych nakładach. Zazwyczaj przy nakładzie ok 50szt. staje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu szerokiego wachlarza farb i możliwości mieszania ich, nie ogranicza nas materiał na którym będzie nadruk ani gama kolorystyczna.

Termotransfer

Znakowanie materiałów za pomocą folii i kleju aktywowanego termicznie.
+ Niski koszt przy małych nakładach
+ Szybkość wykonania
- Wrażliwość na prasowanie i pranie w wysokiej temperaturze
- Tworzenie się nieoddychającej powierzchni przy dużych nadrukach
- Niska dokładność przy małych rozmiarach nadruku
Elementy składowe ceny:
> Rozmiar
> Ilość kolorów

Logo na koszulce, oferta umaj.eu

Logo nadrukowane techniką termotransferu na koszulce - w ofercie Umaj.eu

Podsumowanie:
Nadruki tą techniką sprawdzają się świetnie przy niskich nakładach ponieważ nie ma tu konieczność przygotowania specjalnego programu czy matryc. Powszechnie stosowane przy spersonalizowanym nadruku, np. nazwisk na koszulkach sportowych.
Druk bezpośredni DTG
Wykorzystanie specjalnych drukarek do druku bezpośredniego na materiale.
+ Możliwość druku zdjęć
- Cena
- Niska trwałość
- Wrażliwość na pranie w temp. powyżej 30 st. C

Elementy składowe ceny:
> Rozmiar

Podsumowanie:
Metoda stosowana prawie wyłącznie przy jednostkowych zamówieniach. Świetnie sprawdza się gdy chcemy nadrukować pełno kolorową grafikę a nie zależy na na trwałości.
Oczywiście nie są to wszystkie techniki które umożliwiają nanoszenie grafik na ubrania firmowe. Ograniczyłem się do tych czterech ponieważ są one najpopularniejsze i zaspokajają wymagania większości klientów.
Jeżeli jesteś zainteresowany odzieżą firmowa dla twojego biznesu zapraszam na www.umaj.eu lub skontaktuj się za pomocą Facebooka.

Podziel się: